Hamile Bayanlar İçin Dualar


İyi bir eş seçimi sonucu evlenen çiftlerin dikkat etmesi gereken diğer bir konu, anne baba olmaya kendilerini hazırlamaları. Manen buna hazırlanmanın yolu da dua etmekten geçer. Bunun çok önemli olmasına rağmen ihmale uğrayan bir konu olması hasebiyle tüm anne baba adaylarının dikkat etmelerini önerir ve Kur’an-ı Kerim’i tarayarak elde ettiğimiz duaları tüm kardeşlerimizle paylaşmak isteriz.

Anne babalar, bu dualar her namazdan sonra, hiç değilse günde bir kere okunmalıdır. Anne ve baba adayı kardeşlerimiz, bebeklerinin doğumu boyunca yani dokuz ay içinde her ay bir hatim yapmalı, hiç değilse son aylarda birkaç hatim yapıp bol bol Kur’an okumaya özen göstermelidirler. Bebeğin her ayı için okunan hatimler sonunda Kur’an da geçen duaların hepsi okunmuş olacağından dolayı bu önemli bir şeydir.

Zamanı olmadığını bahane eden anne babalara da şunu söylemek isteriz ki, ebeveyn olmak kolay değildir. Bunun için en önemli tedbiri yani duayı ihmal ederseniz, bundan sonraki çocuk eğitimi için alacağınız tedbirlere bir adım geriden başlamış olursunuz. Bu önemli konuya tüm anne baba adaylarının önem ve özen göstereceğine inanarak, Kur’an-ı Kerim’i tarayarak elde ettiğimiz Peygamberler ve salih kulların mezkur dualarını mealleriyle verirken, sizlerin Arapçalarından okumalarını öneririz.

Âl-i İmran Suresi – 35. ayet: “Ya Rabbi! Nezdinden bana temiz ve mübarek bir evlat bağışla. Muhakkak ki Sen, duaları işitensin.” Hz.Zekeriyya (as)’ın duası.

İbrahim Suresi – 40 ile 41. ayetler: “Ya Rab! Beni de, zürriyetimi de namaza devam edenlerden kıl. Ey Rabbimiz! Duamı kabul eyle. Ey Rabbimiz! İnsanlar hesap için ayağa kalktığı gün, beni, ana ve babamı ve tüm mü’minleri bağışla.” Hz. İbrahim (as)’ın duası.

Enbiya Suresi – 89. ayet: “Ya Rab! Beni yalnız (evlatsız, vârissiz) bırakma. Sen vârislerin en hayırlısı ve efdalisin.” Hz. Zekeriyya (as)’ın duası.

Saffât Suresi – 100. ayet: “Ya Rab! Bana salihlerden (bir oğul) bağışla.” Hz. İbrahim (as)’ın duası.

Ahkâf Suresi – 15. ayet: “…Ya Rab! Gerek kendime ve gerek anne babama in’âm ettiğin nimetine şükretmemi, Senin razı olacağın salih ameller işlememi bana ilham et. Benim için de, zürriyetim için de iyiliği devam ettir. Ben Sana tövbe ettim ve Sana teveccüh ettim. Şüphesiz ben, gerçek Müslümanlardanım.”

Bakara Suresi – 128. ayet: “Ya Rab! Bizi Sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de Sana itaat eden bir ümmet çıkar. Bizi yapacağımız ibadetlerimi göster, tövbemizi kabul buyur. Zira tövbeleri çokça kabul eden, çok merhametli olan ancak Sensin.” Hz. İbrahim (as)’in duası.

Furkan Suresi – 74. ayet: “Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl.”

Haşr Suresi – 10. ayet: “Rabbimiz!bizi ve iman ile daha önce bizi geçmiş din kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma. Rabbimiz! Şüphesiz ki Sen, çok şefkatli ve çok merhametlisin.”

Tahrim Suresi – 8. ayet: “…Ey Rabbimiz! Nurumuzu tamamla, bizi bağışla. Çünkü Sen, her şeye kâdirsin.”

Saffat Suresi – 100. ayet: “Rabbim! Bana, salihlerden olacak bir evlat ver.” Hz. İbrahim (as)’ın duası.

Neml Suresi – 19. ayet: “…Ey Rabbim! Bana ve ana babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi iş yapmamı gönlüme ver. Rahmetinle beni iyi kulların arasına kat.” Hz. Süleyman (as)’ın duası.

Âl-i İmran Suresi – 36. ayet: “… Rabbim! Kovulmuş Şeytana karşı, onu (yavrumu) ve onun soyunu Sana ısmarlıyorum.” Hz. İmran’ın karısı Hanne’nin (Hz. Meryem’in annesi ve Hz.İsa’nın anneannesi) duası.

Âl-i İmran Suresi – 8. ayet: “Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Muhakkak ki Sen, lütfü en bol olansın.”

Bakara Suresi – 286. ayet: “…Ey Rabbimiz! Unutur veya yanılırsak bizi sorgulama. Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize ağır yük yükleme. Rabbimiz! Gücümüzün yetmeyeceği şeyleri de bize taşıtma. Bizi affet. Bizi bağışla. Bize acı. Sen Mevla’mızsın. Kafir topluma karşı bize yardım et.

Mine İZGİ

Bu yazı Genel, Mine İzgi kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>